Melyek azok a darabok, amik növelik az önbizalmad?
A ruha teszi az embert. Szerinted igaz ez?
Szerintem maximálisan igaz. Ugyanis mindig üzenünk a ruházatunkkal, a külsőnkkel, az outfitünkkel, amibe beletartozik a hajunk, a sminkünk, a ruhánk, a cipőnk, az ékszereink, a manikűrünk, pedikűrünk; minden része ennek a képnek, amit magunkról kifelé sugárzunk.
Mindig céllal öltözünk, nincs olyan, hogy csak úgy. Aki csak úgy öltözik, az azt akarja kifejezni, hogy nekem ez nem fontos, nem tisztelem magam, nem szeretem magam, igazából nem szeretném, hogy más észrevegyen engem. Nem is vagyok itt, nem vagyok fontos. Ez a fajta önkifejezés nem pénztárcafüggő, a viselője üzenetadási vágya az, ami mindenképpen tükröződik. Az önbizalom az önazonosság megélésével függ szorosan össze.
Én úgy látom, hogy mindebben négy szempont fontos, amik inkább a teljes outfitre érthetőek, mert egy önbizalom növelő darab tulajdonképpen bármi lehet, egy jó zakó, egy jó nadrág, de szerintem ez négy szempont játssza a legnagyobb szerepet.
A fazon.
Figyelembe kell vennünk, milyen testalkattal rendelkezünk, és a legelőnyösebb részeinket hangsúlyozzuk. Lényeges, hogy rendelkezzünk egy reális önismerettel, és elfogadjuk külsőnk adottságait, hogy a legelőnyösebb részeinket tudjuk helyzetbe hozni. Önmagában a jól eltalált fókusz már tud önbizalmat növelni.
Az ár.
Az önbizalmat tudja növelni, hogy azzal a tudattal viselünk egy ruhát, ami tükrözi, hogy elértem valamit, és ezáltal ezt megengedhetem magamnak. A divatnak a pszichére gyakorolt hatása, és a pszichológiai nyomás, ami alá az embereket helyezik, ebben mind benne van. Akkor érzem magam önbizalommal teltnek, hogyha bizonyos márkákat megengedhetek magamnak. Ezek az elérhetetlennek tűnő, mégis elért ruhadarabok tudnak önbizalom növelő tényezők lenni.
Az egyediség.
A tervezői daraboktól van egy kivételezettség érzésünk, máshogy viselünk egy ilyen ruhát, mint amit a sok közül leakasztunk. Érezzük, hogy azzal, hogy egyedül csak nekünk vagy keveseknek van ilyen, kiemelkedünk a többi ember közül. Tudjuk, hogy ez nekünk készült, figyelembe véve adottságainkat egy olyan folyamat során, ahol mi voltunk a legfontosabbak. Egy-egy ilyen ruha a gardróbban szintén tud önbizalmat növelni.
A metakommunikáció.
Mutatom, ki vagyok. Ez bármilyen darab lehet, ha önazonos, és a leginkább ki tudja fejezni azt, amit magunkról a külvilágnak üzenni szeretnénk. Jó önismeret mentén jól tudjuk ezeket a metakommunikatív jeleket a ruhánkon keresztül, vagy a ruhánk nyelvezetén keresztül eljuttatni a környezetünkhöz. Hogyha ez hitelesen kifejez minket, megmutatja, hogy hol tartunk és jól érezzük magunkat a bőrünkben tőle, akkor magabiztosnak fogunk tűnni a különböző élethelyzeteinkben.
A metakommunikációban benne van az alkalmazkodás is: hogyha nagyon kitűnünk egy közegben, vagy nagyon elütünk attól a körtől, akikkel érintkezünk, ez a kívülmaradás tud frusztrációt okozni. A hasonulás és a közéjük tartozom érzés is tud önbizalmat adni, mert a csoporthoz való tartozásnak az élményét fogja eredményezni, ami magabiztosságot ad. Ilyenek a divat trendek, amik időről időre változnak, és mindig megtaláljuk bennük azokat az elemeket, amik éppen nagyon népszerűek, és egy-egy ilyen darabnak a felvevésével egyértelműen kijelöljük, hogy mi követjük a divatot, vagy hogy melyik irányzathoz tartozunk. Ebből a csoporthoz való tartozásból jön a magabiztosság.
Összefoglalva szerintem az önbizalmat egy jól alkalmazott outfit adja, amiben a legjobb oldalunkat élhetjük meg. Lehet, hogy valaki férfiak között férfiasan öltözik, és teljesen háttérbe szorítja a nőiességét, mert neki az ad önbizalmat. Lehet, hogy valakinek az, hogy ugyanebben a közegben a női attribútumait hangsúlyozza ki. Ez személyiségfüggő. Ezt fel kell ismerni, és tudni kell a megfelelő helyen ezt jól helyzetbe hozni.
Ha szeretnéd, szívesen segítek neked is megtalálni azokat a darabokat, amikben önazonos és magabiztos is lehetsz.
Szeretettel, Tóth Bori