Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Mitől lesz fenntartható a divat?

Ennek a kérdésnek két része van: egyrészt a gyártók oldala, másrészt a fogyasztók szokásai.

Kezdjük a gyártókkal, pontosabban a nagy gyártókkal.

Náluk leggyakrabban nagy mennyiségben, nem etikus körülmények között, nem etikus módon előállított alapanyagokból, nagyon-nagyon magas árrést realizálva, nagyon-nagyon alacsony gyártási áron létrehozott termékek tömkelegével találkozunk. Ez pedig óriási lábnyomot hagy a világban.

A kisebb márkáknak felelősségük, hogy az anyagok életciklusát meghosszabbítsák, a ruhadarabok értékét növeljék, hogy ne kelljen fokozott tempóban és mennyiségben a ruhadarabokat cserélni. Erősíteni kell a helyi termelést, mert ha a világ másik végéről jön akár az anyag, akár a kész áru, azzal is óriási lábnyomot hagyunk.

Míg a nagy gyártók előállítási folyamataira nem igazán tudunk hatással lenni, saját vásárlási szokásainkkal tudunk tenni egy élhetőbb, zöldebb bolygóért.

Ha más attitűddel kezdünk vásárolni, és ez mint tendencia elkezd nőni, akkor van remény arra, hogy a divat fenntarthatóbb lesz.

Válasszuk a lokál márkákat, a helyi gyártású kisebb márkákat, akár egy magasabb áron, de okosabb költés mellett.

A lokál tervezők, akik helyi munkaerővel, normális körülmények között megfizetett emberekkel állítanak elő kisebb mennyiségben, lokálisan beszerzett jobb minőségű méteráruból, ők valószínűleg nem hagynak akkora lábnyomot.

A kapszulagardróbok építése, a sok használhatatlan és évek óta fel nem vett fast fashion darab eltávolítása és nem újravásárlása is megoldást jelent.

A kevesebb több. A jobban variálható, okosabban összeállított, jobb minőségű ruhatár és annak a lassabb fejlesztése vagy lassabb cserélődése rejti a fenntarthatóság válaszát.

  

A fenntarthatósági stratégiáknak az országok vezetésében is jelen kéne lenniük. Abban kéne támogatniuk sok csatornán keresztül az embereket, hogy kevesebbet, de jobb minőséget és helyi tervezőktől vásároljanak. Ennek a tömeges megjelenése elő tudna idézni valamiféle lábnyomcsökkenést a divatiparban. Ez minden országra igaz, Belgiumtól kezdve Anglián át, Magyarországra is. Bár azt gondolnánk talán, hogy a jövedelmi viszonyok miatt sokkal kevésbé tudják megengedni a drágább dolgokat, mégis különböző statisztikák szerint nagyobb arányban választanának a magyar megkérdezettek minőségi, de kevesebb terméket, mint olcsóbbat és többet egy fast fashion márkától.

Van remény egy fenntarthatóbb jövőre a divatiparban.

Azt is látjuk, hogy egyre több cikk jelenik meg újságokban, internetes portálokon, ami a tudatosabb döntést támogatja a vásárlók részéről. Győződjenek meg arról, hogy milyen körülmények között, milyen alapanyagból születik egy-egy termék, hogy hozzák létre, és hogy mi az, amire tényleg szükség van, hogy jól válasszanak.

Ebben az edukációban a tervezőknek nagyon nagy szerepe van.

A mi márkánk is alapvetően ezt képviseli és ebben támogatja a vásárlókat, hogy ezt az okos költést és ezt az okosabb ruhatárépítkezést meg tudják valósítani, és forduljanak el a fast fashion márkáktól, akiknél maximum csak a greenwashing keretében jelenik meg a fenntarthatóság szlogenje.

Mi a kollekcióinkkal arra törekszünk, hogy egymással jól kombinálható darabokat hozzunk létre, ami megannyi lehetőségnek és játéknak ad teret, ahol mindenki a maga ízlése és testalkata szerint tud választani. Ez nagyon fontos, hogy a jövőben is megmaradjon, mert akármennyiszer megkérdeznek engem a fenntarthatóságról, én mindig ezt mondom, hogy mi ezzel az egy eszközzel tudunk részt venni ebben a harcban, hogyha ezt a hozzáállást képviseljük.

Szeretettel, Tóth Bori

Keresés